Nový metropolitní plán začne platit za pět let

Nyní se nacházíte: Co nás zajímá Nový metropolitní plán začne platit za pět let

Hlavní město Praha představilo novou podobu Metropolitního plánu, který určí ráz ulic na další desítky let dopředu. Dokument je tak jedním ze strategických podkladů. Veřejnost může své připomínky přinést do června, bude na to mít přesně 30 dní. Žižkovské Nákladové nádraží je jedním z míst, které prozatím brání rychlejšímu rozvoji města, ale to se má také brzy změnit.

„Návrh plánu prošel v poslední době velkou diskuzí, do níž bylo zapojeno mnoho lidí z různých oborů a institucí. Věřím, že nyní je dlouhý proces projednávání dobře připraven,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová.

Hlavním cílem Metropolitního plánu je, aby se stavělo v opuštěných továrnách a nádražích a zabránilo se tak dalšímu rozšiřování města do okolí. Nový dokument platný od roku 2023 má právně navázat na předchozí územní plán z roku 1999.

Kompletní plán je k dispozici na internetových stránkách a Institut plánování a rozvoje Prahy, který návrh plánu zpracoval, se ho chystá prezentovat i na veřejných místech. Po 30 dnech, kdy bude mít veřejnost prostor se vyjádřit, bude plán na základě připomínek upraven a proběhne druhé kolo veřejného projednání. Zastupitelstvo by pak mělo aktualizovaný návrh schvalovat v roce 2022.

Zásady výstavby

Město bude v rámci územního plánování poprvé regulovat výšku budov. Nově také nebude brát v potaz pouze funkční využití území. "Základním principem dokumentu je vyváženost, stabilita a flexibilita," řekl architekt a hlavní autor plánu Roman Koucký, podle kterého je plán především stabilizační. Hlavním problémem, který brání rychlejšímu rozvoji města, jsou podle něj stavební zástavy na územích, jako například na místě Nákladového nádraží na Žižkově (NNŽ).

Pro severní část NNŽ již vznikl projekt a na pořadu dne je brzká přestavba. O podobě v této části rozhodnou sami lidé, psali jsme zde.

Zdroj: praha.e15.cz