Workshop na Praze 3! Jak pomoci v podnikání?

Nyní se nacházíte: Co nás zajímá Workshop na Praze 3! Jak pomoci v podnikání?

Jeho předkové se tu usadili už v roce 1800, od té doby je jméno Stome neodmyslitelně spojeno s nejstarší historií Žižkova. Johann Stome s manželkou Annou vlastnili na Žižkově rozsáhlé zemědělské pozemky s několika usedlostmi. Dnes po nich zůstaly názvy jako Pražačka nebo Ohrada. Také jejich vzdálený potomek Filip Stome tu podniká. 

Svou cukrárnu Stome provozuje už 25 let. „Na Praze 3 žili moji předci, podnikám tady nesmírně rád a nedovedu si představit, že bych pracoval někde jinde. Cením si toho, že lidé nejsou lhostejní a chtějí svou životní úroveň zvyšovat,“ říká. Připouští ale, že se poslední dobou nálada ve společnosti změnila. „Nyní je lidem do hlavy vtloukáno, že živnostníci jsou zlo,“ říká. „Například nám volala paní, která se vydávala za kontrolu z finančního úřadu, že se jim nelíbí účtenka EET. Nakonec jsme zjistili, že volala ze soukromého čísla,“ vysvětlil Filip Stome.

Právě podpora podnikání bylo jedním z hlavních témat workshopu, kterého se zúčastnili podnikatelé a živnostníci i zástupci městské části. A tahle sešlost byla opravdu různorodá. Přišli třeba starostka Prahy 3 Vladislava Hujová či módní návrhářka Josefína Bakošová, sport zastupoval Jan Nejedlý, ředitel marketingu FK Viktorie Žižkov nebo Nikola Lorenzová ze školy Kung Fu Praha, pohostinství zase Richard Néset z YES BURGER. Markéta Vokrouhlíková z Nové Trojky pak nabízí aktivity pro celou rodinu a Jana Holá z Trapcatchu únikové hry.

Aby nebyl Žižkov Popelkou

Vedení městské části i podnikatelé napříč nejrůznějšími činnostmi a službami debatovali například o tom, jak si vzájemně předat informace o důležitých změnách v podnikatelském prostředí. Na Praze 3 podniká kolem 41 tisíc podnikatelských subjektů, z toho je na 24 tisíc fyzických osob a 17,5 tisíce právnických osob, a to včetně zahraničních firem. „Praha 3 se skládá z takových tří částí, které mají svůj způsob života a od toho se také odvíjí i podnikání,“ říká starostka Hujová. „A k té náladě mezi lidmi vůči živnostníkům? Mám pocit, že lidé teď potřebují nějakého svého nepřítele. Bohužel je to tak.“

Praha 3 je ale podnikání otevřená. Po uzavřených hernách a kasinech je tu navíc na 120 prázdných provozoven. A právě v tom vidí městská část velký potenciál, podporovat chce především malé a střední podnikatele a jejich inovace. Zvýhodňování velkých korporací na úkor malých a středních podniků není cesta, kterou by se chtěla Praha 3 vydávat. I sama radnice plánuje oživení Žižkova. „Aby nebyl oproti Vinohradům a Jarovu takovou Popelkou,“ popisuje Hujová.

A jak se tu žije neziskovému sektoru? „My samozřejmě žijeme s podporou radnice, neziskový prostor ji potřebuje,“ líčí Markéta Vokrouhlíková z Nové Trojky. „Velkou část příjmů máme z městské části, pak i z ministerstva atd. A dalším dílem jsou vlastní tržby. Musíme se velmi snažit, abychom obstáli.“

Podnikání však nebylo zdaleka jediné téma, které na work shopu zaznělo. Mluvilo se také modrých zónách, rekonstrukci ulice Koněvova a dopravě jako takové. Sami podnikatelé navíc přišli s mnoha podněty, kterými se chce inspirovat radnice a usnadnit podnikatelům jejich práci.

Všem tématům, která se na workshopu probírala, se budeme podrobně věnovat v dalších článcích.