Volby na trojce. Hlasovací lístky pro druhé kolo prezidentské volby do schránek nepřijdou

Nyní se nacházíte: Co nás zajímá Volby na trojce. Hlasovací lístky pro druhé kolo prezidentské volby do schránek nepřijdou

25. 1. 2018 - Druhé kolo prezidentské volby proběhne už o tomto víkendu v pátek 26. a v sobotu 27. ledna. Vybírat budou voliči mezi Jiřím Drahošem a Milošem Zemanem. Ze souboje těchto dvou kandidátů vzejde nový prezident České republiky. Kam jít a kde dostanete hlasovací lístky?

Kdy jít k volbám? Všichni ti, kterým není jedno, kdo bude v následujících pěti letech obývat Pražský hrad, by neměli zapomenout v pátek nebo v sobotu dojít do volebních místností. V pátek mají tuto možnost od 14 do 22 hodin, v sobotu pak od 8 do 14.

Kam jít? Pokud jste volili už v prvním kole prezidentské volby, je to zcela jednoduché. Půjdete na stejné místo. Druhého kola se ale můžete zúčastnit i v případě, že jste to první vynechali. Pokud si nejste jisti místem, kam jít hlasovat (obvykle je to stejné místo, kam chodíte i k parlamentním a dalším volbám), pomoci vám může portál městské části Praha 3.

Jestliže máte pro druhé kolo voličský průkaz, můžete jít do kterékoliv místnosti. Ve všech případech platí, že je třeba mít s sebou občanský průkaz, v případě, že máte voličský průkaz, je třeba tento vzít i pokud nakonec volíte v místě svého trvalého bydliště a v příslušné volební místnosti.

Jste vážně nemocní? Pokud vám zdravotní či závažné rodinné překážky brání v dostavení se přímo do volební místnosti, je možné zažádat, aby k vám úředníci dorazili s přenosnou volební urnou. Před samotnými volbami o to můžete žádat na úřadu městské části. Voliči s trvalým bydlištěm na území městské části Praha 3, kteří se nemohou dostavit do volební místnosti a chtějí volit, se mohou se žádostmi o přenosnou volební schránku obracet nejpozději dva dny přede dnem voleb na ÚMČ Praha 3, Kristýnu Adamíčkovou, e-mail: kristynaa@praha3.cz  nebo na tel.: 222 116 221. V žádosti musí být uvedeno jméno a příjmení voliče, adresa jeho trvalého bydliště (na kterou se pak dva členové volební komise dostaví s mobilní volební urnou), datum narození a telefonní kontakt. Okrsková volební komise v první den voleb žadatele telefonicky kontaktuje a domluví termín návštěvy.

Nestihli jste zažádat v tomto termínu? Nemusíte zoufat. Jde to i v den konání voleb, kdy tyto žádosti budou přijímat okrskové volební komise. Je ale třeba zavolat si na vám příslušnou komisi. Jejich seznam a telefonní čísla najdete v kontaktech.

Kde dostanete hlasovací lístky? Tentokrát je nečekejte ve své poštovní schránce. Pro druhé kolo budou hlasovací lístky se jmény dvou kandidátů k dispozici pouze ve volebních místnostech.