V Domě odborových svazů budou nájemní byty

Nyní se nacházíte: Co nás zajímá V Domě odborových svazů budou nájemní byty

Dům odborových svazů na náměstí Winstona Churchilla na pražském Žižkově byl prodán "koupelnářské" skupině Siko. Budova samotná má kapacitu několikanásobně převyšující současné potřeby odborů, které v ní využívali zhruba 20 procent kancelářské plochy. Proto už vloni odbory rozhodly o jejím prodeji. 

Dům odborových svazů byl postaven ve funkcionalistickém stylu během let 1932 až 1934, podle projektu architektů Josefa Havlíčka a Karla Honzíka původně jako Všeobecný penzijní ústav. V padesátých letech se dostal do majetku socialistických odborů ROH. Od roku 1968 je budova památkově chráněná. V současnosti ji tvoří 31 tisíc metrů čtverečních podlahové plochy, z toho 12 tisíc metrů čtverečních kanceláří. 

Nový majitel, spolumajitel skupiny Siko Vítězslav , má v plánu přeměnit budovu na nájemní byty. S činžovním projektem už zkušenost má. U stanice metra Luka totiž postavil velký nájemní projekt Luka Living. Byty v nižších patrech této budovy již dokonce historicky byly a to ve 30. a 40. letech. Sloužily tehdy zaměstnancům Všeobecného penzijního ústavu, který zde v té době sídlil. 

Jaroslav Ille, člen TOP 09