Trojka historická – své stopy tu nechal Hašek i Mácha

Nyní se nacházíte: Co nás zajímá Trojka historická – své stopy tu nechal Hašek i Mácha

Hašek, Seifert a Jesenská aneb slavní obyvatelé Prahy 3. Čím pro ně byla naše čtvrť inspirativní a kde se nejraději zdržovali? To odhalují historici toulkami po Žižkově, Vinohradech, Vysočanech nebo Strašnicích a připomínají tak, jak moc je historie v naší městské části zakořeněná. Pojďme společně nahlédnout na tyto historické mezníky a kde se o nich dozvíte víc.

Chcete vědět, ve kterém domě míchali zrádci jed pro krále? Kde se zamiloval K. H. Mácha, a na které věži viselo nejvíce usekaných hlav? K tomu totiž skvěle poslouží akce Uličníci v pražských uličkách, která se chystá na neděli 24. září. Cyklus procházek Prahou pořádá rodinný klub Ulitka z Prahy 3 a malé i velké „uličníky“ provede ulicí Celetnou po Královské cestě přes Staroměstské náměstí, Karlovu ulici a Karlův most až na Malostranské náměstí.

Děti však mohou poznávat i krásy Prahy 3. Ve spolupráci s kunsthistoričkou Vlaďkou Holzapfelovou je totiž pro školáky k mání vlastivědná procházka po významných místech městské části. První trasa je zavede na Parukářku, odkud jsou všechny památky jako na dlani. Mluvit se bude o památkách, které jsou viditelné z vrchu sv. Kříže. Poté se děti přesunou a přes Prokopovu ulici dojdou na radnici Prahy 3, kde bude zajištěna prohlídka. Druhá trasa povede od Informačního centra, odkud se přemístí do kostela NSP a dále k Žižkovské věži a poté opět k radnici.

Parukářka nebo také Vrch sv. Kříže dosahuje výšky 276 metrů nad mořem, a tak se z něj naskýtá jedinečný pohled na Prahu. Z nejvyššího místa dohlédnete pochopitelně na místní dominantu, kterou je Žižkovskou věž, skrytý ale nezůstane ani Pražský hrad. Tímto jižním směrem se nachází také komplex Olšanských hřbitovů. V současné době se stále víc hovoří o využití tohoto místa, městská část proto na Parukářce pořádá hned několik akcí do roka. Zažít můžete kulturní akce i občanská setkání, anebo tradiční červencové pivobraní, které láká pivovarníky z různých částí republiky. 

Po stopách spisovatelů

Září je měsícem oslav našich významných literátů. Alespoň co do akcí, které nám je připomínají. Po stopách Jaroslava Seiferta a Mileny Jesenské, ale také Jaroslava Haška se vydáme vždy ve večerních hodinách za doprovodu hudebního ansámblu a historiků. Více si přečtěte v článku Po stopách.