Top 10 míst Prahy 3: Kam určitě zajít podle žižkovského průvodce?

Nyní se nacházíte: Co nás zajímá Top 10 míst Prahy 3: Kam určitě zajít podle žižkovského průvodce?

Filip (ten mladý muž v klobouku) provádí u Žižkov Tours, která působí v turisticky méně známých částech Prahy. Kromě zahraničních návštěvníků hlavního města často provází i rodilé Pražáky, kteří se chtějí dozvědět něco více o místech, kde žijí a prozkoumat jejich méně známá zákoutí. Lepší Trojka s ním prošla top 10 míst Prahy 3. 

Café-bar Zastav se, Koněvova 61

Místní provozovatelé, jsou také ze severu Čech jako já a mají geniální kafe, teď teda i kuchyni a taky se mi moc líbí tenhle prostor. Za kavárnou je v létě krásně upravený dvorek a pod ní je komorní divadlo H2O. Večer tu navíc můžete zajít na míchané nápoje.

Hostinec u Slovanské lípy, Tachovské náměstí 6

Tohle je asi místo známé všem lidem z okolí, ale musím se přiznat, že se mi tu moc líbí. Široká nabídka piv, tradiční česká kuchyně v moderním stylu a příjemná obsluha. Co víc si přát? Pokaždé když chci někam zajít s turisty, tak jdeme sem na místní česnečku a nakládaný hermelín.

Betlémská kaple na Žižkově

Praha 3 má několik kubistických staveb, ale tuhle považuji za asi nejkrásnější. V roce 1915, tedy ještě za vlády Františka Jozefa, tady na dvorku vznikla husitská kaple, která má dodnes své kouzlo. To že se štěstím unikla komunistické asanaci a že zde začínali Plastic people je už jenom třešnička na dortu.

Bar Behind the Curtain – winetikvariát, Štítného 30

Neznám mnoho míst, kde si dáte slušné pivo a koupíte si starou knihu v antikvariátu. Často se při hovoru s přáteli zadívám do sousední police a najdu nějaký ten skvost. Třeba cestopis ze severní Koreje napsaný v 60. letech.

Klub Sabinovka, Sabinova 2

K Žižkovu neodmyslitelně patří také jeho noční život. Bylo by směšné se tvářit, že tomu tak není. Z několika podniků, které se zde nacházejí, mi tenhle přijde asi nejpozoruhodnější. Už třeba proto, že se nachází v podstatě hned naproti (přes náměstí) radnici Prahy 3. Poměrně neobvyklá je i místní nabídka služeb. Přijde mi poetické, že se zde setkává vysoké s nízkým.

Komenského náměstí, 

Asanace Žižkova, která probíhala od 70. let do sametové revoluce nechala na této čtvrti své nesmazatelné stopy. I přes moderní rekonstrukce fasád panelových domů můžete stále najít místa, kde jsou v těsném sousedství vedle sebe budovy ze druhé poloviny 19. století a veliké panelové domy.

Žižkovská Štrúdlárna, Jeseniova 29Místní pan pekař je právem zdrojem hrdosti místních obyvatel. Je pouze málo podniků, které by nepřetržitě na jednom místě fungovali přes 20 let. Když děláte štrúdl takhle dlouho, tak prostě musí být dovedený k dokonalosti, a to ten Žižkovský rozhodně je.

Komunitní centrum, Žižkostel, náměstí Barikád

Jenom málo míst naplňuje definici slova komunitní centrum tak, jako právě Žižkostel. Mix sociální práce, kostela a nejrůznějších kulturních akcí se skvěle doplňuje. Místní sklep se skvěle hodí na koncerty a hlavní prostor kostela zase na divadlo. Každé září tady s přáteli navíc pořádáme festival deskových her ŽižCon.

Pekárna a cukrárna Les Delices, Koněvova 64

Tahle francouzská cukrárno-pekárna je prostě přírodní úkaz. Místní speciality, a hlavně majitel Joachim jsou už se Žižkovem neodmyslitelně spjatí, protože kde jinde v Praze peče Francouz za žižkovský ceny?

Parukářka

Tady není asi co dodávat. Určitě doporučuji zavítat na místní pivobraní, nebo se přijít jenom tak pokochat výhledem na Prahu.

TŘI OTÁZKY LEPŠÍ TROJKY

Co máš rád na Praze 3?

V Praze jsem bydlel na různých místech, ale jenom Žižkov má tu krásnou, syrovou atmosféru hrdého maloměsta, což mě jakožto náplavě z hrdého maloměsta vyhovuje a fakt si to tu užívám. Snad se nebudu muset nikdy odstěhovat do nějaké jiné, temné čtvrti jako třeba Praha 2.

Kdybys mohl zlepšit na Praze 3 jednu věc, co by to bylo?

Zavedení tramvajové dopravy na Husitský/Koněvce. To by fakt pomohlo jinak věčně zacpaný a smradlavý ulici, která je ale vlastně moc pěkná a má svoje kouzlo. Navíc, menší doprava znamená lepší život pro místní.

S kým mám udělat další rozhovor?

S Joachimem Cheutinem, majitelem Les Delices. Určitě by bylo zajímavý zjistit, jak se tady vlastně na Žižkově octnul naturalizovaný francouzský pekař.

Ivo Denemark, obyvatel Prahy 3 a autor pro L3