Přehledně: Parkování na Praze 3 ode dneška jinak! Co se změnilo?

Nyní se nacházíte: Co nás zajímá Přehledně: Parkování na Praze 3 ode dneška jinak! Co se změnilo?

Nové parkovací automaty už jsou v provozu! Od začátku února totiž platí v Praze 3 nový režim zón placeného stání. Do parkovacích automatů se při platbě zadává i registrační značka vozidla. Zároveň radnice upustila od papírových parkovacích karet rezidentů, nahradila je elektronická parkovací opravnění. Pro obyvatele, kteří mají zaplaceno, se nic nemění.

Ani lístek z parkovacího automatu už nemusíte vystavovat za čelným sklem, poslouží pouze jako doklad o zaplacení. Zaplatit můžete také online – a to díky internetovým stránkám provozovatele. Údaje o registračních značkách zadáte skrze aplikaci Virtuální parkovací hodiny. Na dodržování doby parkování bude dohlížet vůz vybavený speciáními kamerami.

Na Praze 3 tedy platí od 1. února dva režimy zóny placeného stání – modrá zóna je pro rezidenty a abonenty s dlouhodobým parkovacím oprávněním. Na fialové smíšené zóně mohou kromě držitelů dlouhodobých parkovacích oprávnění zaparkovat i návštěvníci. „Dochází ke zrušení čistě návštěvnických míst a rezidenti budou moci parkovat na všech parkovacích místech v rámci zóny placeného stání,“ vysvětlila Michaela Luňáčková, mluvčí Prahy 3.

Návštěvníci třetí městské části můžou ve fialové zóně parkovat po dobu 24 hodin. Stát ale můžou i v modré zóně, ovšem pouze po dobu maximálně tří hodin. K rozšíření smíšených zón došlo v okolí hlavních ulic na Praze 3, jako je Husitská, Koněvova, Seifertova a Vinohradská.

Jak vypadají fialové zóny

A jak fialovou zónu poznáte? Řiďte se svislým dopravním značením, které je označeno právě fialovým pruhem. Snadno jej rozeznáte. Jak známo, vodorovné značení na vozovce není často vidět ani v případě modrých zón. Další informace najdete přehledně na stránce o smíšeném parkování.