Praha 3 v obrazech: Tajemná zákoutí i všední život podle fotografa Davida

Nyní se nacházíte: Co nás zajímá Praha 3 v obrazech: Tajemná zákoutí i všední život podle fotografa Davida

Dokumentarista, certifikovaný fotograf a především Žižkovák známý na sociálních sítích, díky svým stránkám s fotografiemi Žižkova a fotohádánkám.

Co nejraději fotíte?

Nejraději mám street fotky. Lidi na ulici při jejich běžných přesunech. Nejraději mám ty černobílé a speciálně ze Žižkova, jsou tady taková místa, kde když to vyfotím, tak nikdo neuhodne, kdy to bylo vyfoceno. Snažím se zachytit běžný život, běžnou realitu, zkrátka nic strojeného. Prostě to, co se zrovna děje. Většinou lidé ani nevědí, že je fotím. Někdy si toho všimnou a zeptají se. Když jim to vadí, tak se fotka samozřejmě vymaže, ale většinou jsou s tím v pohodě. Na co fotíte?

Poslední dobou fotím na velkou zrcadlovku Cannon, ale mám i menší přístroj, který se vejde v pohodě do kapsy a ten nosím pořád sebou a ty fotky jsou kolikrát lepší. Teď jsou sice starší fotoaparáty na film v módě, já jsem na nich ale začínal a tak mě neláká se k tomu vracet. Mám dodneška svůj stále funkční první fotoaparát. Ono je obecně focení na film nákladnější. Dneska zmáčknete spoušť a nic to nestojí. Kdysi než jste zmáčkl spoušť tak jste musel přemýšlet, protože každá fotka stála peníze. Popravdě ani nevím kde bych to dneska vyvolával. Kdysi jsem to dělal doma.

Kolik fotek tak uděláte a jak vznikají?

Je to nárazová záležitost. Podle nálady i práce. Někdy se mi podaří udělat za den i několik dobrých fotek, jindy chodím celé hodiny po městě a nevyfotím nic. To se tak někdy stane. Já hodně chodím, i několikrát týdně, na delší procházku hlavně po Žižkově, ale třeba i do centra a fotím. Ujdu třeba i 12 km a hledám zajímavé záběry. Už se snažím fotit méně, abych se pak nemusel brodit ve velkém množství materiálů. Vlastně jsem se vrátil k focení jako na kinofilm, kdy to sice už nestojí peníze ale stojí to čas a tak se to snažím minimalizovat. Aby alespoň jedna ze tří fotek byla použitelná. Chodím sám a pozoruju lidi.

Nekoukám do mobilu, ale kolem sebe. Poslední doboupozoruji, že lidi koukají do mobilu, a ne kolem sebe. Na Facebooku mám stránku fotohádanky, kam dávám fotky hlavně z Prahy a lidi se snaží uhodnout, kde to je. Na tom je úžasné, že kolem toho místa chodím dnes a denně a pak zvednu hlavu a všimnu si nějakého detailu a lidi co pod tím chodí na autobus se tam nikdy nepodívají, takže to z té mé fotky nepoznají. Nebo jsem třeba na Montmarteru vyfotil takovou uličku, která vypadala stejně jako Řehořova a nechal jsem je hádat kde to je. Půl roku to dávali dohromady a až pak to někdo poznal.Jelikož jste tady vyrůstal, tak máte možnost porovnání. jak se Žižkov proměňuje?

No mění se to tady hodně, když jsem se sem vracel, tak se zrovna otvírala cyklostezka pod Vítkovem. Kdysi tam jezdil vlak a byly tam dvorky a pavlače v původním stavu, jako kdybych se vrátil na Žižkov před 30 lety. Dneska je to už opravené, ale zůstaly tam dodnes třeba staré reklamy na fasádách. Ten pavlačový život ale už vymizel. Hodně se to opravuje, takže ty oprýskané romantické omítky mizí, ještě před nedávnem to ale vypadalo, jako že se tam zastavil čas.

Mění se i lidé?

Ubývá starousedlíků. Myslím že je to zajímavá čtvrť a hodně lidí se zde usazuje. Jak cizinci, tak lidi z jiných koutů republiky. Což není na škodu, jiné složení lidí sem určitě přinese nové věci. Člověku je to někdy trochu líto, že mizí ten starý Žižkově, hlavně jako fotografovi, ale když se ty baráky opraví tak to má také něco do sebe. Spousta těch domů hlavně ty paneláky a jejich šedivé fasády mi opravdu chybět nebudou. Jako malý kluk jsem tady zažil i tu původní zástavbu na jejich místě a pak ty demolice. Koukali jsme jak odstřelují Bezovku na začátku 80. let.

Mát nějaká oblíbená místa na Žižkově?

Fotogenické výhledy jsou z Vítkova a z Parukářky. Dvorky za mého mládí byly přístupné a pobíhali jsme jimi volně, prostě taková stínadla. Dneska se to všechno zamyká, ale když je někde otevřeno tak tam hned vlezu. Zrovna cestou sem jsem vymetl dva dvory, které byly odemčené. Naštěstí se mi ještě nestalo že bych se nedostal ven. Teď nedávno jsem ve Vlkovce objevil dvorek přímo nad stadionem Viktorky, starý, neopravený o jehož existenci jsem neměl ponětí. Dneska si to každý oplotí a rozdělí se to mezi jednotlivé domy. Dříve byly také rozdělené, ale šlo mezi nimi procházet. Pak určitě Olšanské hřbitovy a zejména jejich nejstarší část má svojí atmosféru. Třeba u Flory nahoře je hrobka, ve které je policejní služebna. To je taky pecka. Dokonce jsem nedávno zjistil, že je tam školka!Co vás vlastně na focení tady tolik láká?

Je to taková svérázná čtvrť. Dneska v podstatě centrum, ne ta špinavá čtvrť, co jsme měli rádi, ale pořád je to originál. Žižkováci jsou na svojí čtvrť hrdí. Jsem s tím tak nějak spojený. Je to taková srdcová záležitost.

Co vás přimělo k vaší aktivitě na Facebooku?

Je to takový koníček. Nejedná se o snahu se zviditelnit. Sociální sítě, jak ukázaly i poslední volby, mají mnoho síly přímo oslovovat lidi. Pořád jsem přemýšlel kam svoje fotky dávat, ale nechtělo se mi dělat webovky. Mám na Facebooku profil fotograf David a tam mám hromadu fotek z poslední doby. A pak jsem si vymyslel Fotohádanky. Vytvořilo si to svojí komunitu, která už si dává fotky i sama. Má to i své stinné stránky. Jednou jsem třeba vyfotil graffiti a dozvěděl jsem se, že tomu nerozumím, že je to umění a zase z druhé strany, že by se "jejich autoři měli střílet". Já osobně proti dobrému graffiti nic nemám, hlavně když je to legální zeď, ale příznivcem nápisů úplně nejsem.

TŘI OTÁZKY LEPŠÍ TROJKY

Co máte rád na Praze 3?

Přijde mi že to tady žije. Spoustu akcí zaměřených na místní. Hlavně v porovnání s prahou 1. Každopádně se mi líbí masopust ten mi k tomu Žižkovu tak nějak pasuje, vánoční trhy, byl jsem na něčem ve vozovně a chystám se do informačního centra Prahy 3.

Kdybyste mohl zlepšit na Praze 3 jednu věc, co by to bylo?

Mám trošku problém s pejskaři. Psi mi nevadí, ale jejich majitelé jsou často neohleduplní. Zejména u menších psů se často setkávám s tím, že pes je nevychovaný a majitel neohleduplný. Už mi jeden pes takhle vysel na noze a dozvěděl jsem se, že chyba je na mojí straně, protože na Parukářce je přece volný pohyb psů a že se tam nemá běhat. To mě štve. Nic proti volnému pobíhání. Nevím, jak to řešit. Chtělo by to více ohleduplnosti mezi lidmi obecně. Jednou se mi  stalo, že jsem vyfotil psa jak vykonává potřebu na Havlíčkově náměstí a dozvěděl jsem se na Facebooku, že když je pes přeškrtnutý na vodítku tak tam volně pobíhat může. Je vidět že to mezi lidmi rezonuje.

S kým mám udělat další rozhovor?

Zajímala by mě školka, kterou provozuje Cesta domů na Olšanských hřbitovech a také bych se rád dozvěděl více o židovském hřbitově nedaleko televizního vysílače. Má opravdu zajímavou historii.

Ivo Denemark, obyvatel Prahy 3 a autor pro L3