Pomoc rodinám i čeština pro imigranty. Praha 3 mění svůj ráz díky komunitním centrům

Nyní se nacházíte: Co nás zajímá Pomoc rodinám i čeština pro imigranty. Praha 3 mění svůj ráz díky komunitním centrům

1. 12. 2017 - Generace se tu sbližují. V novém komunitním centru na pražském Žižkově se setkávají mladé rodiny nebo studenti, ale také imigranti a členové etnických menšin. Zkušení senioři mohou předat mladším generacím svoje životní zkušenosti. Mladí mohou na oplátku nabídnou pomocnou ruku starším. Imigranti se zde dokonce naučí česky.

6,5 milionů korun, na takovou částku vyšel celý projekt realizovaný v Koněvově ulici 65. Dotaci poskytla městské části Evropská unie za přispění 500 tisícové částky od radnice. „Myslím, že jde o smysluplně investované peníze,“ říká radní z Prahy 3 Irena Ropková.


Přes 30 klientů a přijít mají další


V centru teď působí šest organizací, které se společně s městskou částí podílejí na jeho fungování. Denně dorazí na 30 klientů. „Pro nás je to veliký krok dopředu, získali jsme zázemí, kde můžeme dělat workshopy, což je naším cílem. Zaměřujeme se především na aktivity, kdy senioři učí mladé lidi to, co celý život dělali a v čem se vyznají. Svůj um tak mohou předat další generaci,“ líčí Eliška Šilerová ze společnosti Sdílny generací.


„Do budoucna přemýšlíme také o dalších místech, kde by se mohli lidé napříč věkovými skupinami a různými zájmy potkávat,“ podotýká zástupce starostky David Gregor. Na dolním Žižkově podle něj scházelo centrum, kde by se lidé mohli setkávat. Rekonstrukce ulic Koněvovy a Husitské navíc výrazné změní ráz ulice.


Komunitní centrum nabízí také předškolní dětský klub, psychoterapeutické služby pro rodiny s dětmi nebo třeba kurz češtiny pro cizince. A senioři? Ti díky mladým absolventům FAMU nahlédnou pod pokličku současného filmu.