Policie Prahy 3: Už ne parkování, ale veřejný pořádek je priorita

Nyní se nacházíte: Co nás zajímá Policie Prahy 3: Už ne parkování, ale veřejný pořádek je priorita

Lidé si na odlišný systém parkování pomalu zvykají, nová pravidla platí v městské části Praha 3 od začátku února. Zóny placeného stání teď navíc hlídá speciální vozidlo s kamerami na střeše, které skenuje registrační značky zaparkovaných aut. Za dvě hodiny dokáže otestovat až dva tisíce značek. Údržbu parkovaccích zón tu zajišťuje společnost Eltodo.

Když skenovací auto narazí na registrační značku vozidla, které podle systému nezaplatilo, odešle ji městské policii na vyhodnocení jako podezření na přestupek. Městským strážníkům se tak uvolní ruce. „Přesně tak. A my se budeme více zabývat dodržováním veřejného pořádku,“ říká Dušan Machoň, ředitel městské policie Prahy 3.

Na co všechno se strážníci zaměří?

„Budeme více kontrolovat třeba čistotu v ulicích, alkohol či rušení nočního klidu. Těch aktivit je ale celá škála,“ vypočítává Machoň. „Také máme v plánu větší kontrolu řidičů v jiném ohledu, zaměříme se na parkování na chodníku nebo v blízkosti přechodů pro chodce.“

V Praze 3 platí dva režimy zóny placeného stání – modrá zóna je pro rezidenty a abonenty s dlouhodobým parkovacím oprávněním. Na fialové smíšené zóně mohou kromě držitelů dlouhodobých parkovacích oprávnění zaparkovat i návštěvníci. Do parkovacích automatů se pak při platbě zadává i registrační značka vozidla. Lístek, který automat vydá, už ale nemusíte vystavovat za čelným sklem. Slouží pouze jako doklad o zaplacení.