Parkování na trojce: Modrá zóna zfialoví. Rezidenti ale zaparkují i na návštěvnických místech

Nyní se nacházíte: Co nás zajímá Parkování na trojce: Modrá zóna zfialoví. Rezidenti ale zaparkují i na návštěvnických místech

3. 1. 2018 - Situaci, kdy objedete několikrát blok, abyste nakonec našli parkovací místo vzdálené i několik minut od svého bydliště, určitě také znáte. Ani na Praze 3 to není nic neobvyklého. A po přečtení příspěvku na našem webu s názvem „Modré zóny od února jinak! V Praze 3 bude stačit parkovací lístek“ se někteří obyvatelé městské části vylekali ještě víc. „No, to znamená, že jako rezidenti už nezaparkujeme vůbec... Už teď je to třeba kolem Flory často skoro nemožné... je to dost špatný nápad,“ napsala v diskusi na facebooku Lepší Trojky jedna z čtenářek. A podobných hlasů se zde objevilo několik.

Obavy z ještě horšího parkování pro rezidenty neberou na radnici na lehkou váhu a podrobně se jimi zabývají. „Pro potřeby rezidentů budou dostupná veškerá návštěvnická místa na Praze 3, tedy i na uvedených hlavních ulicích, kde bylo doposud možné v době provozu parkovacích automatů zaparkovat pouze na základě parkovacího lístku a mimo tuto dobu byla tato místa většinou obsazena vozidly bez parkovacích karet. Výsledek by měl být pro rezidenty tedy spíše pozitivní,“ uvedla mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková.

Speciální komise bude situaci po určité době navíc vyhodnocovat. „Pokud bude některá lokalita přetížena platícími návštěvníky, je možné následně provést změnu režimu parkování,“ dodala Luňáčková.

Jen modrá a fialová zóna

Diskusi rozvířilo rozhodnutí, podle kterého se od 1. února 2018 změní na „Trojce“ systém zón placeného stání. „Nově budou na Praze 3 pouze dva režimy zóny placeného stání – modrá zóna pro rezidenty a abonenty s dlouhodobým parkovacím oprávněním (ekvivalent parkovací karty) a fialová smíšená zóna, kde budou moci kromě držitelů dlouhodobých parkovacích oprávnění zaparkovat i návštěvnici po zaplacení příslušného poplatku za parkování, a to buď v parkovacím automatu, nebo pomocí mobilní aplikace Virtuální parkovací hodiny. Dochází tedy ke zrušení čistě návštěvnických míst a rezidenti budou moci parkovat na všech parkovacích místech v rámci zóny placeného stání,“ vysvětlila mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková.

až Na 24 hodin nebo jen na tři

Návštěvníci třetí městské části tak budou moci po dobu čtyřiadvaceti hodin parkovat v takzvané fialové zóně (cena se bude odvíjet od konkrétního cenového pásma), stát budou moci i v modré zóně, ovšem pouze po dobu maximálně tří hodin.

K rozšíření smíšených zón dojde v okolí hlavních ulic na Praze 3, jako je Husitská, Koněvova, Seifertova a Vinohradská.