Park, pekárna nebo školka. To by si lidé přáli na Nákladovém nádraží Žižkov

Nyní se nacházíte: Co nás zajímá Park, pekárna nebo školka. To by si lidé přáli na Nákladovém nádraží Žižkov

V severní částí Nákladového nádraží Žižkov vznikne nová Parková čtvrť. Lidé mohli hlasovat částečně o její podobě, tedy jak preferují, aby byly zaplněny komerční prostory. Nejvíce je podle výsledků žádaná mateřská školka, kavárna a pekárna. Velký veřejný park by podle Pražanů měl obsahovat aktivní prvky pro všechny generace, tedy například hřiště pro pétanque a ping-pong nebo funkční sochu pro hraní streetballu či houpačky pro každého.

Největší český rezidenční stavitel představil aktuální podobu projektu v rámci veřejné debaty, která proběhla na konci března na radnici Prahy 3. Central Group zde zároveň vyzval veřejnost k zapojení do konečné podoby Parkové čtvrti a nejen obyvatelé Prahy 3 se tak mohli do konce dubna vyjádřit ke skladbě komerčních prostor, které jsou plánovány zejména v oblasti ulice Jana Želivského a Basilejského náměstí, ale třeba také na nově plánovaném náměstíčku v centru projektu.

„Zapojení veřejnosti probíhá s velkým předstihem, aby mohly být názory Pražanů v dalších fázích příprav Parkové čtvrti reflektovány. Rozložení komerčních prostor je zde zatím flexibilní a umožňuje tak výběr budoucích pronajímatelů či majitelů dle preferencí obyvatel,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

V rámci preferovaných komerčních prostor bylo možné hlasovat ve třech kategoriích: restaurace, ochody a služby. Mezi restauracemi by Pražané v nové Parkové čtvrti uvítali kavárnu a pizzerii. Mezi obchody s převahou zvítězila pekárna následovaná prodejnou se smíšeným zbožím. U služeb převažovaly hlasy pro mateřskou školku, se kterou projekt již počítá. Přes 20 procent hlasujících preferovalo i bankomat či fitness centrum.

Ve spolupráci s ateliérem Jakuba Ciglera zpracoval největší český stavitel také dvě varianty využití nového velkého veřejného parku, který vznikne v severovýchodní části nádraží a bude navazovat na Židovské pece. Veřejnost mohla rovněž do konce dubna hlasovat na webových stránkách projektu o dvou variantách ekoparku a prvcích, které preferuje. Nejvíce hlasů získala variantu veřejného parku zdraví, který by měl sloužit všem generacím. Mezi jednotlivými prvky pak Pražané preferovali hřiště pro pétanque, pingpongové stoly či funkční sochu.

Lidé nahlédli za oponu

S plánovanou podobou nové Parkové čtvrti se mohla veřejnost seznámit na komentované procházce, která na Nákladovém nádraží proběhla 25. dubna. Možnost nahlédnout za brány nepřístupného brownfieldu v severní části Nákladového nádraží Žižkov zde využilo více než 60 zájemců, které územím provedl hlavní architekt čtvrti Jakub Cigler. Zodpovídal celou řadu dotazů, především k dopravě v lokalitě.

„Společnost Central Group přepracovala projekt, na které bylo platné územní rozhodnutí tak, aby výrazně nenarušoval dopravní řešení na území Prahy 3,“ poznamenala k tématu starostka MČ Praha 3 Vladislava Hujová. Skupina účastníků prohlídky se podívala do míst, která budou na okraji připravovaného velkého parku sloužit velké šestitřídní mateřské škole. Školku v hodnotě 60 milionů korun postaví Central Group na vlastní náklady a převede ji do vlastnictví městské části.

Zdroj: hypoindex.cz