Klinikáři zůstanou. Kompromis neprošel

Nyní se nacházíte: Co nás zajímá Klinikáři zůstanou. Kompromis neprošel

Klinika, clinic, clinique, die Klinik – slova formálně jen obdobná, obsahem však zcela totožná. Řeč není o ledajaké klinice, ale o té s velkým K. Tedy o zleva zprava probíraném squatu na Praze 3. Platí o všech světových Klinikách totéž? Vně se liší, uvnitř mají všechny stejný zájem, a to opanovat cizí dům a tam se potkávat. Na jednu stranu sice pomáhají rozvíjet komunitní život ve městech, na druhou stranu ale porušují svaté právo na soukromé vlastnictví.

V Autonomním centru Klinika zaznělo „zůstaneme“, a to hned na druhý den po vypršení lhůty pro vystěhování. Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) to jako důvod pro zachování Kliniky nestačí. „Klinika musí podle soudu vyklidit prostor neprodleně,“ řekla za SŽDC Kateřina Šubová. Teď se zdá, že bude zasahovat i policie.

Tři sta vybydlených domů? No a …

Podle squatterů přitom SŽDC zatím nepožádalo o zahájení územního řízení a nevybrala stavební firmu, změna užívání budovy, by tak byla v rozporu s územní plánem. Proto Klinikáři navrhli kompromis – než získáte potřebná povolení, nechte nás v objektu; odejdeme hned, jak budete chtít zahájit rekonstrukci. Předeslali, že prostoj může trvat i několik let.

Argumentem, proč na „konec dobrý všechno dobré“ nepřistoupit, je, že současní obyvatelé Kliniky v objektu pobývají od března 2016 zcela ilegálně (před tím měli alespoň smlouvu o bezplatné výpůjčce od stavebního úřadu). Od října téhož roku pak navíc budova patří právě SŽDC.

A že je šance vybrat si jiný ze 300 zchátralých domů, které v Praze jsou, squattery nezajímá. Obsadili dům na Žižkově, odkud pochází například jejich zástupkyně Tereza Virtová a stěhovat se nechtějí. Pokud mají podmínky pro své komunitní aktivity jinde, měli by mít právo porušovat soukromé vlastnictví čistě z trucu? 

ZEMĚTŘESENÍ PO ČESKU

O zápis do historie nemuseli squatteři zpočátku zvlášť usilovat. V roce 1947 prostě obsadili vysídlené město Bussana Vecchia poté, co tamní utekli před častými zemětřeseními. Pak už to šlo rychle – Francie, Německo, Dánsko, Rusko, ale i Česko (v případě vily Milada).

Jestli je debata o Klinice “novým” zemětřesením, se ukáže velice záhy. Diskuse o významu squattingu má očividně stále o čem probíhat, i když legislativa je nakloněná spíš proti tomuto fenoménu. To se dá se vyložit na příkladu kodaňské autonomní čtvrti zvané Christiánie, která vznikla tak, že v 70. letech osídlilo vystěhované kasárny hnutí hippies a ustanovilo své zákony. V roce 1989 dokonce vyšel zákon legalizující tuto čtvrť. Od roku 2004 tamní vláda i kvůli legislativním změnám v Evropské unii začíná proti Christiánii přitvrzovat.

Klinika v datech

Listopad 2014: Obsazení domu squattery
Únor 2015: Nabídka úřadů na bezplatnou výpůjčku (do doby, než přijde nový vlastník)
Březen 2015: Začátek platné smlouvy o setrvání aktivistů 
Říjen 2016: Budovu od státu získalo SŽDC
Září 2017: Soudní rozkaz o vyklizení budovy 
Říjen 2017: Squatteři zůstávají v objektu