Kajakářka Kudějová: Mezi VŠE a vodáckým kanálem

Nyní se nacházíte: Co nás zajímá Kajakářka Kudějová: Mezi VŠE a vodáckým kanálem

27. 11. 2017 - Co utváří naši osobnost? Lidé, se kterými žijeme, kamarádi, spolužáci, učitelé, ale i různé zážitky a místa. Kajakářku Kateřinu Kudějovou, mistryni světa z roku 2015, ovlivnila i Praha 3. Do paměti se jí vryla mimina plazící se po žižkovské věži a díky žižkovské VŠE má vysokoškolský titul. Tady je její příběh.

Vodní slalomářku Kudějovou si asi většina z nás spojí spíš s pražskou Trojou a tamní slalomovou dráhou. Ale úspěšná reprezentantka má své kořeny i na Trojce. Potkat jsme se s ní mohli už jako s malým capartem, kdy ještě nikdo netušil, že ji jednou budou znát i ve světě. To totiž jezdila na návštěvy k babičce, která bydlela kousek od Žižkovské věže a chodila s ní na procházky.

V té době na ni největší dojem udělal právě netradiční vysílač a později i umělecké dílo Davida Černého. „Jako děti jsme vždycky udiveně koukali na vysílač. Největší dojem na mě dělala ta mimina. Jak jsem byla malá, tak jsem byla přesvědčená, že se po tom vysílači pohybovala,“ vzpomíná. Dětská fantazie opravdu nezná mezí.

Žižkov, jiná liga

Na Žižkov pravidelně chodila i o několik let později. To už ne kochat se věží, ale namáhat svou hlavu při studiu na Vysoké škole ekonomické, kde má titul bakaláře z oboru daně a daňová politika. „První rok jsme sice ještě dojížděli na Jižní Město, ale potom už jen na Žižkov, což bylo super. Jednak to bylo blíž, a hlavně ta budova tam vypadá mnohem líp, je to tam víc takové studijní, hezčí. Na Žižkově je Rajská budova, která je moderně udělaná a je to tam moc hezký. Je to úplně jiná liga.“

Tvrdý trénink

Spojujete si vysokou školu s pravidelnou návštěvou hospod a kaváren? To pro Katku neplatilo, protože nemůže riskovat porušování životosprávy, která je v životě sportovce často rozhodující. Studium navíc tehdy kombinovala s tvrdým tréninkem, a tak nezbýval čas poznávat restaurace v okolí žižkovské vysoké školy. „Rozvrh jsem měla poměrně nahuštěný, abych před školou nebo po škole mohla jet trénovat na vodácký kanál,“ vysvětluje Kudějová.

A jak se vytížené sportovkyni dařilo dbát na pravidelnou a vyváženou stravu? „Nebylo třeba chodit mimo areál, přímo ve škole jsme měli jídelny, kde vařili moc dobře a byl tam velký výběr," pochvaluje si. 

Kateřina Kudějová ve studiu pokračuje, ale už ne na VŠE, kde už by bylo obtížné kombinovat magisterské studium se sportovním životem. Ten je pro mistryni světa z Londýna 2015 a účastnici olympijských her v Riu de Janeiro momentálně primární. I proto nedávno vyrazila na Nový Zéland, kde se bude v klidu připravovat na další sezonu. Ani na Vánoce nepřiletí domů, návrat plánuje v polovině března.