Jak na home office na trojce? Vyzkoušejte Pracovnu

Nyní se nacházíte: Co nás zajímá Jak na home office na trojce? Vyzkoušejte Pracovnu

Tento problém řešil snad už každý. Potřebujete něco udělat do práce, ale doma vás stále tahají za rukáv děti, pes a další rušivé elementy domácího prostředí. Není třeba zoufat, i pro tento problém existuje řešení. Na Žižkově ho nabízí Pracovna. Prostor, kde můžete strávit celou pracovní dobu nebo jen pár hodin a nerušeně a v příjemném prostředí udělat vše, co potřebujete.

Pracovnu najdete ve Vlkově ulici, kousek od stadionu žižkovské Viktorky. Při vstupu vás uvítá prostředí malé kavárničky, kde můžete usednout, dát si kávu a i zde u stolečku pracovat. „Můžete přijít na bar, chvíli sedět v kavárně, a když zjistíte, že potřebuje trochu víc klidu, tak se domluvíte s barmanem a za sazbu 50 korun na hodinu se můžete přemístit do zadního prostoru, kde už všechny tyhle ruchy odpadají,“ popisuje nejjednodušší formu využití Pracovny její spoluzakladatel Jan Pelán.

Ten spolu se svou obchodní partnerkou Andreou Kosařovou rozjel tento projekt před čtyřmi lety. Oba dva dříve pracovali ve větších korporátních firmách a nebyli spokojeni s pracovním prostředím, které velké firmy svým zaměstnancům nabízejí. „Takže jsme přišli s myšlenkou vytvořit pracovní prostor, který bude vycházet z naší zkušenosti, bude k člověku vstřícnější, bude víc dbát na to, jak fyzicky vypadá, bude zajímavější a bude člověka víc inspirovat k tomu, aby i v rámci své práce vytvářel něco zajímavého. Nasedá to na takovou vlnu zniku sdílených prostor. Určitě jsme nebyli ti, kteří by to téma do Čech přivedli, je tady zhruba od poloviny 90. let. My jsme k tomu přidali moment kavárny,“ vysvětluje Pelán.

Pracovna je rodinné prostředí

Princip je jednoduchý. Přijdete do Pracovny (každý všední den od 8 do 22 hodin), zaplatíte si potřebné množství hodin pronájmu a máte k dispozici prostor, kde se můžete se svým notebookem usadit a nerušeně pracovat. Ve sdíleném prostoru je rychlá wi-fi, můžete využít i tiskárnu a kopírku. V kavárně se navíc vaří, takže se můžete občerstvit třeba polévkou nebo něčím menším k zakousnutí.

Možností, jak si pronajmout prostor v Pracovně je několik. „Člověk platí za čas, který v tom našem prostoru stráví. Nabízíme komfort toho, že přijdete a máte k dispozici veškeré vybavení, které člověk potřebuje k tomu, abyste mohli pracovat s notebookem. Je to samozřejmě nějak vázané na určité činnosti. Třeba truhlář sem nepůjde. Dáme vám k dispozici prostor, kde můžete pracovat, rychlou wi-fi, tiskárny a vy platíte za ten čas, který zde strávíte. Formáty členství jsou různé. Klidně i jedna hodina bez komunikace s někým, kdo by řešil členství. A potom jsou nějaké formáty členství, kde je potřeba se domluvit. Třeba 100 hodin v tom prostoru, nebo potom nějaké neomezené členství,“ upřesňuje Pelán. Podrobně si přečtěte zde. Jelikož jde ale spíše o rodinné prostředí, upřednostňují zde individiuální přístup. „Nabízíme 10, 50, 100 hodin. Tím, že lidí máme poměrně málo, tak ke všem máme blízko, jsou to lidi, kteří tady pracují i tři roky, jsou to kamarádi, známe se, máme domluvený individuální formát členství. Takže není problém domluvit se. Podle hodin se pak stanoví cena za měsíční členství.“

Proč právě Praha 3?

Je to naprosto jednoduché. Jeden ze zakladatelů zde žil a prostředí trojky dobře znal. „Chtěli jsme, aby to nebyl prostor blízký těm standardním kancelářským prostorám, to znamená nějaká nová skleněná budova. Takže jsme hledali něco v historické zástavbě. Žižkov je skvělý, já ho mám hrozně rád. To místo jsme hledali rok. Chtěli jsme, aby to bylo něco dostatečně velkého, ideálně na jedné ploše, abychom nemuseli řešit nějaké přesuny s dispozicí, co se týče místností, aby nám to vyhovovalo. Tohle byl takový dar z nebes, protože to vypadalo, že takový prostor neexistuje, ještě v omezeném rozpočtu, který jsme měli na nájem. Jsme hrozně rádi, že jsme na Praze 3. Navíc je to dobře dostupné, deset minut z Jiřího z Poděbrad, jedna zastávka z Hlavního nádraží,“ pochvaluje si Pelán.