Jak jsme volili na Trojce do Parlamentu?

Nyní se nacházíte: Co nás zajímá Jak jsme volili na Trojce do Parlamentu?

Na konci října jsme se konečně dočkali - otevřely se volební místnosti! Dlouhá předvolební kampaň konečně skončila. A jak si vedly strany na Trojce? Vyhráli Piráti - volilo je 6 069 místních, za což si vysloužili 18,63 %. Od roku 1996, kdy se volby do Sněmovny konaly poprvé, se tak staly teprve třetí stranou, která v Praze 3 zvítězila. Do roku 2006 tu vyhrávala ODS, potom TOP 09. 

 

Piráty v letošních volbách následovalo ANO se 17,78 %, ODS se 16,23 % a TOP 09 se 14,69 % hlasů. Na Trojce ale našli podporu i mnohem manší uskupení. Někteří z přesvědčení, jiní z recese podpořili Sportovce (60 hlasů), Radostné Česko (7 hlasů) nebo Unii H.A.V.E.L. (6 hlasů). A na své si mohl přijít každý, kandidovalo nejvíce stran v historii.

Čechů volí v průměrů 60,84 % a Pražanů  67,13 %. Kde jsou ti z Prahy 3? Někde mezi. K volbám přišlo totiž 63,29 % tamních oprávněných voličů. Vysloužili jsme si proto druhé nejhorší místo v žebříčku, konkrétně za Prahou 14, kde svůj hlas do urny vhodilo bez pěti setin 62 procent lidí.

Volby a zase volby

V příštím roce bude hned několik příležitostí napravit volební účast nebo zvrátit dosavadní výsledky. Prezidentské volby příjdou na řadu hned v lednu 2018. Svou kandidaturu kromě stávající hlavy státu oznámili také další - textař Michal Horáček či fyzikální chemik Jiří Drahoš. A už dokonce přesáhli hranici padesáti tisíc hlasů potřebnou pro účast v prezidentské volbě.

Pro občany budou nemalou výzvou i komunální volby . Po rošádě hejtmanů v krajích z minulého roku se můžeme pokusit zvrátit výhru nejmenovaného hnutí, která v poslední době cílí na významné politické posty.​