Co trápí obyvatele trojky: Bezdomovci nebo hluk opilců.

Nyní se nacházíte: Co nás zajímá Co trápí obyvatele trojky: Bezdomovci nebo hluk opilců.

19. 12. 2017 - Čistota v Praze 3, a to hned z několika úhlů pohledu – přesně na toto téma se debatovalo na druhém workshopu projektu Lepší Trojka. U jednoho stolu se sešli třeba místostarosta městské části Jan Materna, také ředitel městské policie Prahy 3 Dušan Machoň, Jan Kučera za Čistou Trojku či Zdeněk Souček, majitel klubu Storm. 

Produkce odpadu je v poslední době celosvětově tématem číslo jedna, třeba každý Čech ročně vyhodí skoro půl tuny odpadků. A i když celá Praha disponuje 118 tisíci popelnicemi, právě kolem nich je paradoxně největší nepořádek.  
S tím pomáhá na Praze 3 úklidová četa z Čisté Trojky, který vyřešila za rok a půl už tisíce případů třeba černých skládek, nepořádku kolem popelnic nebo sběru psích exkrementů.

Hluk a nepořádek trápí i majitele klubů

K čistotě jako takové patří také adekvátní hlučnost. Občané Prahy 3 řeší například hluk kolem klubu Storm. „Desátá hodina večerní je rozhodující. Jde ale o velmi subjektivní hodnocení,“ vysvětluje Machoň. „Tyto případy se řeší napomenutím i pokutou.“

Jenže to se právě obyvatelům nelíbí. „V okolí Tachovského náměstí vznikla skupinka asi 15 lidí, kteří mají s klubem Storm nějaký problém. Vznesli jsme například dotaz na městskou policii, a to: kolik výjezdů bylo za období červen až září 2016, kdy policisté reagovali na telefonáty lidí z okolí. Těch výjezdů bylo 13,“ popisuje podnikatel Michal Vronský. „A další dotaz byl, kolik bylo uděleno pokut. Nebyla vůbec žádná, vše vyřešili domluvou. Není tam žádná represe.“

Úzus, podle kterého se dodržuje klid mezi 22 a 6 hodinou nemá oporu v zákoně či vyhlášce, toto časové rozmezí obsahuje pouze zákon o ochraně veřejného zdraví. Zdeněk Souček, majitel klubu Storm a manažer Ondřej Veselka se snažili vysvětlit, že situace není jednoznačná. „Mnohdy tam hlučí lidi, kteří ani nejsou našimi hosty,“ říkají. „Už jsme tam postavili i ochranku, která lidi kolem klubu uklidňuje. Byli bychom samozřejmě rádi, aby byli sousedé šťastní. Ať mají svůj klid, my bychom měli klid. Jak ale řešit domahatelnost, “ ptá se provozovatel Ondřej Veselka.

Klub je ale i přesto nedílnou součástí městského koloritu a vydávají se do něj milovníci hudby a nočního života z celé Prahy. Obě strany problému proto chtějí dál hledat řešení, jak klub provozovat, aniž by se to bezprostředně dotýkalo obyvatel kolem Tachovského náměstí, kde klub sídlí. 

Na workshopu se řešilo témat mnohem víc. Chystáme podrobnější reportáž o bezdomovcích V Praze 3, také o třídění odpadu či funkčnosti bezpečnostních kamer v ulicích, které mají zabraňovat rušení nočního klidu.