Viktorka pohledem fanouška: Shoda mezi městskou částí a majitelem může být pro klub výhoda

Nyní se nacházíte: Blog Viktorka pohledem fanouška: Shoda mezi městskou částí a majitelem může být pro klub výhoda

S Viktorkou zažil vítězství v poháru nebo vítězství nad slavným Glasgow Rangers, přesto chodil na každý zápas, i když Viktorka hrála třetí ligu. Zažil mnoho majitelů a Viktorku zná jako své boty, proto když jsme chtěli znát názor fanouška na situaci kolem stadionu Viktorie Žižkov, byl pro nás jasnou volbou. S Ondrou Baranem jsme si popovídali nejen o tom, jaký má fanoušek názor na současnou situaci kolem stadionu, ale i o jeho zážitcích během celoživotního fandění Viktorce.


Ahoj Ondro, jak dlouho jsi fanouškem Viktorky?

Tak poprvé jsem byl na fotbale na Viktorce asi ve dvou letech, vzal mě tam táta. Aktivně fandím, jezdím 14 let, čeká mně 15 výjezdová sezóna. Na pár výjezdech jsem byl i předtím, ale to bylo vždy s někým z rodiny.

Pamatuješ ještě, když Viktorka hrála evropské poháry, jaké to tehdy bylo?

Pamatuju, vzpomínám si, že jsem byl na například na domácím zápase s Glasgow Rangers, na venkovní jsem se tehdy nedostal. To bylo úžasný, protože doma se vyhrálo 2 : 0, to nikdo nečekal, Glasgow, tým plnej hvězd, Viktorka mančaft, kterej tam neznali. Ještě předtím se hrálo i s Chelsea, a když jsem po letech navštívil v Londýně muzeum Blues, tak tam pořád ještě visí vlaječka Viktorky a popisek toho zápasu. Jinak co se týče osobní účasti, tak jsem doma viděl zápasy s Innsbruckem, Brondby Kodaň a Ženis Astana, bylo toho víc, byly to krásné roky, ale nejvíc jsme prožívali asi vítězství v poháru.

To byla jaká sezóna?

Sezóna 2000/2001, to mi bylo nějakejch třináct, na tom zápase jsem byl a byl to tenkrát úžasnej zážitek. Bylo to fakt hezký.

S kým tehdy ve finále Viktorka hrála?

Se Spartou a bylo to 1 : 1 po základní hrací době a v prodloužení rozhodl Luděk Stracený.

Když jsi s Viktorkou zažil takové úspěchy, neodradilo tě, když se propadla do nižších soutěží?

Člověk musí fandit za každé situace, tak to mám aspoň já hozený, je to pro mě součást života. Ať se hraje první nebo třetí liga, tak já fandím stále. Bohužel nás takových není mnoho, ale několik lidí by se určitě ještě našlo.

Kolikrát Viktorka za tu dobu, co chodíš, vyměnila majitele, dokážeš to aspoň odhadnout?

To je složitá otázka, ale kdybych to měl odhadnout, tak zhruba čtyřikrát.  Pokud jde o nejvýznamnější majitele, tak určitě vzpomínám na pana Čekana, za něho se vlastně na Žižkově začal hrát profesionální fotbal. Potom pamatuju éru pana Vinše, poměrně dlouhou dobu to už nijak veselé nebylo, myslím si, že právě za éry pana Vinše se fotbal na Žižkově dostal do poměrně velkých finančních problémů, i když přesné důvody té situace neznám. Po něm nastoupil jakožto majitel pan Rýva, hodně se tenkrát mezi fanoušky mluvilo o tom, že mezi nimi existovalo nějaké spojení, já to nevím, já do těchto věcí nevidím, ale rozhodně se situace za pana Rývy zlepšila pouze minimálně. Po něm je teď novým majitelem pan Louda, tak uvidíme, co nám nová doba přinese.

Viktorka teď prožívá alespoň finančně lepší období, ale je tomu nedávno, co hrála třetí ligu. Jak na to vzpomínáš?

Možná překvapím, ale já na tu dobu vzpomínám víceméně pozitivně. Je to z toho důvodu, že v pozici fanouška člověk navštívil stadiony, na které se do té doby neměl možnost podívat. Na druhou stranu to byl z kvalitativního hlediska samozřejmě pokles, nicméně Viktorka tam – možná k překvapení některých lidí, kteří ji už odepisovali – dominovala. Fotbalově určitě, a výsledkově nakonec taky. Trvalo to jedinou sezónu a nakonec si i myslím, že taková věc může pomoct, pročistí se atmosféra v klubu a zůstanou ti větší srdcaři.

Nedávno, jak jsi již zmínil, vstoupil do klubu nový majitel a mne by zajímalo, co jsi říkal, když do klubu vstoupil, a jak ho hodnotíš teď, s aspoň malým časovým odstupem?

Je to zvláštní věc, protože se to u mě názorově dost vyvíjelo. Protože mě, stejně jako většinu lidí, jako první napadlo, že pan Louda jakožto developer bude mít zájem hlavně o pozemky, které jsou pod stadionem a jsou samozřejmě velice lukrativní.  Pozemky jsou momentálně v majetku městské části a pan Louda nejprve trval na jejich odkupu. Byla to jeho zásadní podmínka, tvrdil, že pokud mu nebudou pozemky prodány, neproběhne rekonstrukce stadionu. To na první pohled velkou důvěru nevzbuzovalo. Nicméně potom jsem měl možnost se s panem Loudou osobně setkat přímo na fotbalovém stadionu, a to mi zase trochu změnilo pohled na danou situaci i na něj. Osobně mě například překvapilo, jak je pan Louda mladý a s jakým zápalem k některým věcem přistupuje.

Já jsem dokonce slyšel, že s hráči absolvoval fyzické texty.

Taky jsem to slyšel a podle jeho postavy myslím, že určitě uspěl. Nicméně zdálo se mi, že mluvil docela rozumně, a nakonec si myslím, že situace dopadla nejlépe, jak mohla, když došlo k určitému konsenzu mezi městskou částí a panem Loudou. Pro fotbal na Žižkově to může být do budoucna velká výhoda.

Já bych se teď rád ještě věnoval situaci okolo stadionu, protože v poslední době jsme slyšeli jak vyjádření městské části, tak pana Loudy, ale veřejnost neměla možnost slyšet názor fanouška. Ten bych teď rád přinesl já. Nejdříve bych začal tím, že dlouhodobě se vědělo, že stadion není v nejlepším stavu, ale já osobně jsem nečekal uzavření ze dne na den, protože když se podívám na ostatní stadiony v druhé lize, tak mi ten Viktorky nepřijde v nejhorším stavu. Tebe to překvapilo taky?

Překvapilo i nepřekvapilo zároveň, překvapilo mne to z toho pohledu, že to přišlo ze dne na den a skoro to vypadalo, že to bylo na něčí objednávku. Na druhou stranu je potřeba si říct, že ta jižní tribuna v podstatě padala, dá se říct, že se hroutila. Je to stará tribuna, já si ji pamatuju ještě se štěrkovým výsypem, takže se divím, že ještě vůbec stojí. Stav stadionu určitě není optimální.

Takže si myslíš, že údržba stadionu byla zanedbaná?

Je to dlouhodobě neřešený problém. Například hlavní brána před pár lety spadla, přímo shnila a spadla. Další velký problém jsou teď parkovací místa, protože bývalé vedení městské části odprodalo velkou část pozemků pod stadionem do majetku developerů.

To asi většina fanoušků vnímá jako velkou chybu?

To rozhodně. Jednak jsme přišli o unikát: mít přímo v areálu stadionu vlastní hospodu, což si myslím jen tak nějaký profesionální klub v současnosti nemá. Další věc pak je, že jsme přišli o ta parkovací místa, což teď patří k těm nejzásadnějším argumentům, kterejma se zdůvodňuje, proč stadion Viktorky nesplňuje požadavky kladený na hřiště, kde se hraje profesionální fotbal.

Po rozhodnutí, že stadion se musí opravit, aby se na něm mohl hrát profesionální fotbal, bylo na stole několik variant, ale málo času. Jak jsi vnímal jednání a jaká varianta ti přišla pro fanoušky nejlepší, a naopak?

Tady na to se dívám tak, že ta dohoda, konsenzus je v této situaci optimálním řešením. To znamená rekonstrukce, tak aby se na stadionu dalo hrát. Jestli tu rekonstrukci zaplatí majitel, nebo městská část je z pohledu fanouška vlastně jedno, nicméně nejlepší je myslím si, aby se na tom podílely nějakým způsobem obě strany. Samozřejmě ideální by bylo, kdyby zůstal stadion v majetku městské části. Na druhou stranu pokud pan majitel trvá na odkoupení a jinak odmítá investice, tak bych se smířil i s prodejem, ale pouze za nemalé finanční záruky, kterou by musel přislíbit, pokud by chtěl v budoucnu pozemky rozprodat, což by ale nebylo tak jako tak jednoduché, protože v územním plánu jsou vedena jako sportoviště. Myslím si, že pro obyčejného fanouška není až tak podstatné, kdo stadion vlastní, ale městská část je asi větší záruka než soukromý vlastník. Když na to ještě navážu, tak Bohemians Praha zaplatí rekonstrukci hlavní město Praha.

To vnímáš jako křivdu?

To vnímám jako tradiční pražský protekcionismus. Je to měření různým metrem stejným klubům, přičemž Bohemians jsou dlouhodobě protěžovaný.

Jestli jsem to správně pochopil, tak pro tebe je důležité, aby stadion zůstal na stejném místě?

Preferoval bych tu variantu, i když do budoucna to bude složité. Nevím, jestli by do třeba mohl trochu ustoupit park, aby se stadion mohl případně zvětšit, nerozumím tak dobře územním plánům. Nicméně pokud by stadion do budoucna nesplňoval daná kritéria a měl by se stavět nový, tak určitě jedině na Žižkově. Přece jen je to už v názvu klubu, jako jedni z mála všech týmů v Praze máme v názvu svoji čtvrť.

Příští sezónu se bude muset hrát na jiném stadionu, konkrétně na Střížkově. Ke které variantě náhradního stadionu ses přikláněl ty a které byly pro fanoušky nepřijatelné?

Jednání jsem vnímal dobře, probíhala konstruktivně, v podstatě ihned padly ty varianty, které by byly pro fanoušky úplně nemyslitelné, jako například Ďolíček. Variantu Strahov jsem nepovažoval za nejšťastnější z důvodu velké vzdálenosti, navíc tamější stadion je pro Viktorku zbytečně rozlehlý. Další varianta, Xaverov, byla asi druhá nejlepší možnost. Nakonec ale varianta Střížkov, která zvítězila, je myslím asi úplně nejlepší, jak z hlediska logistiky, tak velikosti, fanoušci tam budou schopni vytvořit solidní kulisu. Ještě jsem zaslechl jednu kuriózní variantu, to byly Blšany. Když se o tom snad dokonce úplně vážně uvažovalo, tak jsem si připadal tak trochu jako v Jiříkově vidění, nedokážu si představit, že by každou neděli v sedm ráno vyjížděly autobusy s fanoušky do Blšan, navíc možnost spojení hromadnou dopravou prakticky neexistuje.

Já bych se tedy posunul k současnosti a memorandu, které podepsala městská část a klub. S tím jsi tedy spokojený, jak jsi říkal?

To určitě, myslím si, že to je optimální varianta, a doufejme, že rekonstrukce nebude trvat dlouho. Myslím, že pan Louda jako podnikatelský subjekt je schopný sehnat povolení poměrně rychle. Kdyby rekonstrukce probíhala půl roku, tak by to bylo krásné, ale i tu sezónu bychom vydrželi.

Já bych na závěr otevřel ještě jednu věc, která mě trápí jako fanouška Viktorky, a to, že v poměru k tomu, kolik má celá městská část, nebo přinejmenším přímo Žižkov, obyvatel, chodí na Viktorku docela málo lidí. Proč myslíš, že tomu tak je?

To nás trápí asi všechny. Vyplývá to v podstatě asi hlavně z toho, že fanouškovská základna se v Praze z největší části dělí na Spartu a Slavii, takže hodně lidí chodí na tyto dva kluby. Potom tady je Bohemka, o které už jsem mluvil, protekční klub, kterému je moderní v dnešní době fandit. Další tradiční tým je Dukla, ale tam se fandí dost málo, to už víc lidí chodí na Viktorku. Taky mě, stejně jako tebe, dost mrzí, že hodně lidí z Prahy 3 podporuje jiné kluby než Žižkov, ale jsou tu různé party a dnes je asi moderní a přitažlivější fandit většímu klubu. Právě proto si ale těch pár věrných, co si zvolilo trnitou cestu Viktorky, zaslouží respekt. Chtělo by to pozvednout a troufám si říct, že se to docela i začíná dařit, návštěvnost se zvedá, sice mírně, ale pořád jde lehce nahoru. Souvisí s tím i lepší propagace klubu.

A na úplný závěr, vzkaz fanouška, který by naše čtenáře pozval na Viktorku.

Pro čtenáře bych měl tenhle vzkaz: Pokud jste z Prahy 3, přijďte se podívat na kvalitní fotbal, kterej se hraje přímo  v místě, kde žijete. Přijďte si to užít a podpořit tým, kterej na dresu od samýho svýho začátku nosí jméno naší čtvrti. Prostě nebuďte ovce a podpořte svůj lokální klub.

 

Autor: Max Špachta