Rozhovor se společníkem nových zahrádek Žižkov: kontroverze kolem převzetí, největší odběr piva, kulturní akce

Nyní se nacházíte: Blog Rozhovor se společníkem nových zahrádek Žižkov: kontroverze kolem převzetí, největší odběr piva, kulturní akce

Nový provozovatel prostoru bývalých “Zahrádek žižkov” budil, již od chvíle kdy tento prostor u křižovatky Ohrada převzal po tom minulém, značné emoce. Kromě sporu okolo převzetí se rovněž objevily stížnosti na hlučnost tamní hudební produkce, ale také pochvaly na nové fungování a bohatý program. Vyzpovídali jsme tedy jedno ze společníků Žižkov Beer Garden Jana Pacnera.


Váš podnik vznikl docela nedávno, ale od počátku ho provází kontroverze, konkrétně kvůli nahrazení Zahrádek Žižkov, které na místě fungovaly před vámi. Jak jste se k provozu vlastně dostali a jak vnímáte tyto události?

My jsme rozhodně Zahrádky Žižkov “nenahradili”. My, tedy Žižkov Beergarden jsme úplně nový koncept, který tu doposud nebyl. Nevím jak konkrétně probíhaly události mezi pronajímatelem a bývalým nájemcem, ale nám byl prostor nabídnut a přesně takové místo jsme hledali, takže jsme na nabídku kývli. Do areálu jsme museli také investovat značné finance, abychom ho dostali do současného stavu.

Jaká byla vaše idea při zakládání Žižkov BeerGarden?

Poskytnut co nejširšímu záběru zákazníků, co nejlepší produkt ve formě pivních zahrádek. Nechtěli jsme být vyhranění u stylu lidí, proto tady jsou ty různé kulturní akce. A poskytnout zákazníkům co nejlepší prostor v rámci daného omezení, tedy že jsou na zahrádce spolu s nejlepší možnou kvalitu tankového piva. Chceme pozdvihnout co nejvíce tohle místo, které jsme dostali k dispozici, aby bylo co nejlepší. Je strašně jednoduché to odfláknout, ale my se snažíme ty věci udělat precizně, hezky.

Na místě, kde se Beergarden nachází plánuje váš pronajímatel brzy stavět. Jak vnímáte to, že investujete peníze a čas do projektu, který vlastně za chvíli zmizí?

Počítali jsme s tím od začátku, tady vždycky byla smlouva jenom na jeden rok a vlastně každý, kdo tady v minulosti s developerem jednal měl smlouvu jen na jeden rok, protože kdykoliv může být vyřízeno stavební povolení. Samozřejmě v Praze to trvá dlouho, takže se tady minimálně ještě dva roky do země nekopne. Máme tedy výhled ještě na přibližně dva roky a za tu dobu chceme poskytnout Praze 3 co nejlepší zahrádky.

I přes počáteční skepsi obyvatel k vašemu projektu, která provázela konec Zahrádek Žižkov, získal váš podnik rychle popularitu, čím si to vysvětlujete?

Ono je důležité říci, že my nejsme klasické pivní zahrádky, nýbrž širší koncept. Našim zákazníkům tak nabízíme kulturní program mnoha žánrů, měli jsme tu i dalo by se říct malou pouť pro děti (která je opět na místě na několik týdnů), zároveň nabízíme tankové pivo, kterému věnujeme veškerou možnou péči a je tak té nejvyšší kvality a stejně tak nabízíme zákazníkům ručně připravované občerstvení. Pak hraje roli ještě samozřejmě roli prostor, který je největší svého druhu v Praze.  

Jak vás ovlivnila koronakrize, která vypukla hned na počátku vašeho vstupu na Ohradu?

Sankce dopadly úplně na celé gastro, ale některé nám naopak, když to řeknu špatně, pomohly. Lidé vyhledávají místa, která nejsou uzavřená. To platí, ať se bavíme o vládních restrikcích, nebo preferencích lidí kam chodit. Při riziku kapénkové infekce půjdem radši na venkovní zahrádky, než dovnitř. Stali jsme se vlastně alternativou pro klasické hospodské zařízení. I nyní v rámci druhé vlny nespadáme pod vládní omezení, protože naše kontejnery jsou výdejová okénka, takže si u nás lidé mohou vzít pivo nebo něco jiného i po 22 hodině, což je v Praze unikátní.

Bylo vidět, že jste letos měli spoustu hostů. Je pravda, že jste vytáčely nejvíce piva v republice?

Přesně tak. V momentu koronakrize jsme byli po určitou dobu největším odběratelem Plzeňského Prazdroje.

Po spuštění vašeho programu na jaře, se objevily stížnosti na hluk z koncertů, které se u vás konají. Jak to vnímáte vy?

Na to samozřejmě existují celé socio-psychologické teorie. Vždycky vidíte lidi co nejvíc křičí a stačí jich malý zlomek, aby jste získali pocit, že nějaká masa lidí je proti něčemu. Tady existují různé skupiny na Facebooku, kde jsou různí místní lidé, my ty skupiny pečlivě sledujeme a některé skupiny už jsou proti nám zaujaté od samého počátku.Jsou to lidé, kteří třeba sympatizovali se starými nájemníky a většinou sem nechodí, pro ně jsme trn v oku. My jsme to samozřejmě viděli a začali jsme to řešit, začli jsme sami měřit hluk. Problematika měření hluku je složitá, není to jen tak, že si někam stoupnete s měřákem decibelů a řeknete si teď to přeskočilo nějakou hranici, takže ten podnik je mimo hygienické normy.ěří se celé hodiny, dělá se to certifikovaně, musí se dělat průměr, oddělovat hluk z provozu např. tramvají. My jsme se samozřejmě vždycky snažili striktně dodržovat od dvaceti dvou hodin noční klid Každopádně, když se objevily stížnosti, vydali jsme prohlášení o omezení programu a řešili jsme to i s radnicí která reagovala na ty stížnosti.

Dnešní situace je taková, že koncerty jsou beztak omezeny epidemií, takže nemá cenu to řešit. Myslím, že jsme už ale do budoucna přišli na koncept, jak pokud možno nikoho nerušit a zároveň co nejvíce lidem něco nabídnout. Doufejme, že to nějaká kultura do dalšího roku vůbec přežije.

Jak probíhala komunikace s radnicí?

S radnicí komunikujeme celou dobu i třeba kvůli Landscape festivalu, který právě skončil. Ohledně hluku nám bylo řečeno, že je třeba to omezit, my jsme to omezili a chtěli jsme se ještě dohodnout a vydat nějaké společné prohlášení, ale bylo nám řečeno, že se s námi nikdo nebude dál bavit. My to bereme jako nešťastný krok radnice, když se s námi nechce dál bavit, i když nikdo nepřinesl porušení hygienických norem na papíře a my jsme přesvědčeni, že je neporušujeme a vlastně je teď na radnici, aby komunikovala vůči těm lidem, kterým zrušila koncert.

Říkal jste, že jste koncerty zrušili sami, tak jak to tedy bylo? Zrušili jste ho vy nebo radnice?

No zrušili jsme je my pod nátlakem radnice. Ale teď nemyslím legální nátlak, teď myslím, že jsme projevili naši dobrou vůli vyjít vstříc a učinit kompromis. Nám nikdo teď nemůže nařídit ty akce rušit, protože my žádné normy neporušujeme. Takže za námi teď nemůže někdo přijít a říct, vy ty koncerty dělat nemůžete. Ale my jsme součástí Prahy 3 a my tady chceme vycházet, v rámci našeho konceptu, s co nejvíce lidmi. my nechceme být vyhranění jen pro hudební akce, ani pro jeden hudební styl. Nejsme pivní zahrádka, jsme koncept, který zahrnuje i kulturu. To znamená, že se snažíme najít nejlepší možný kompromis, ale ten tlak nás zamrzel. 

Takže za vás je norma hluku v pořádku, masa lidí vás podporuje a ozývá se jen pár podrážděných, je to tak?

Já jsem přesvědčený o tom, že ta norma je v pořádku, dokonce jsme si u posledního koncertu dělali svoje amatérské měření na mnoha různých místech a došli jsme k tomu, že zvýšení hluku je naprosto minimální. On se tedy ten hluk různě odráží, takže to třeba vypadá na většině místech v pořádku, ale může se někomu třeba odrazit do okna, kde to bude silné. Tady je potřeba říct, že koncerty byly cca jednou týdně a teď už vůbec. Takže jsme přesvědčeni, že nic neporušujeme. Jsme zde noví a někteří lidé zde nejsou na hudbu zvyklí a jak už to bývá, tak na nové věci reagují agresivně. Ale je pravda, že už máme zkušenosti z jiných provozů, třeba v Holešovicích, kde stačí, aby někomu ve vnitrobloku spadl popelník a už se volá policie. Lidé jsou opravdu různí.

Nerad bych se opíral o komentáře z Facebooku a jak jste říkal, tak měření ještě neproběhlo. Bydlím ale nedaleko, tak uvedu svou osobní zkušenost. Když jsem jeden z koncertů slyšel silně i přes zavřená okna a vyřešil jsem to až sluchátky, do kterých jsem si pustil hudbu.

A to byl koncert té elektronické hudby?

Ano

Elektronickou hudbu, čímž myslím velké elektronické parties, jsme omezili úplně a už tady nebudou. My jsme chtěli vyzkoušet, jaký bude zájem a reakce lidí. Výsledek vnímáme spíš negativně, takže v tomhle už vůbec pokračovat nechceme.

A jak vidíte budoucnost koncertů, když jste některé rušili? 

Dodělali jsme koncerty, které byly naplánované na srpen, ale nechceme to přehánět. Budeme se teď zaměřovat i na menší akce, ale samozřejmě v tuto chvíli nikdo neví, jaká bude z pohledu kultury a omezení situace.

A na závěr bych se zeptal jak vidíte nejbližší budoucnost Žižkov Beergarden?

Já doufám, že si užijeme fajn zbytek babího léta, je pěkné počasí, že navážeme na stejně příjemně na říjen a hlavně že se nám podaří protáhnout provoz do zimy. Prostor na sezení jsme právě zateplili, takže budeme všem k dispozici i v zimě, kdy plánujeme provoz zimního kluziště, tudíž bychom rádi udrželi tohle místo otevřené po celý rok.

 

Autor: Max Špachta