Kam s ním? Čistá Trojka našla řešení na nejznámější otázku

Nyní se nacházíte: Blog Kam s ním? Čistá Trojka našla řešení na nejznámější otázku

13. 11. 2017 - Znáte tu Nerudovu povídku „Kam s ním?“, jak řeší, co udělat se starým slamníkem? A že by možná nebylo od věci ho prostě vyhodit na ulici a dělat, že nic?

Křeslo na zastávce tramvaje, gauč na chodníku, hromady suti a igelitů. Někdy to na Praze 3 vypadá, že tady snad žijí samí Nerudové – i když ten literární Neruda nakonec slamník věnoval mlékařce a dobře to dopadlo. Přitom tehdy to lidé měli určitě horší – sběrné dvory neexistovaly, Kuka vozy nejezdily – ale moc bych za to nedal, že na ulicích o moc víc nepořádku nebylo.

Lidi (aspoň někteří) jsou holt čuňata, s tím se asi nedá nic dělat. S čím se ale něco dělat dá, je efektivita úklidu. Nevím, jestli jste to zaregistrovali, ale na Trojce už skoro rok běží projekt „Čistá trojka“. Co se díky ní zlepšílo? Tak třeba... Představte si, že jdete po ulici a narazíte na černou skládku. Dřív byste si leda pomysleli něco o dobytku a šli dál; teď ale můžete vytáhnout chytrý telefon, naťukat adresu www.cistatrojka.cz, kliknout na nahlášení nového případu – zadáte místo, o co jde, přidáte třeba i fotku – odešlete, a když si pak jdete po svém, máte jistotu, že co nejdříve přijede počišťovací vůz a uklidí to. Hotovo dvacet.

Zelené fajFky a reakce okamžitě

Že ten projekt funguje, zjistíte, když se schválně podíváte na dotyčné stránce na mapu. Nahlášených případů je vážně celá řada, vyřešených hlášení (to jsou ty zelené fajfky) je drtivá většina a nahlášené případy se evidentně průběžně řeší (zrovna teď, když to píšu, se je jich devět–staré jsou maximálně čtrnáct dní a na každý z nich je tam alespoň reakce). 

Tenhle nápad se vážně povedl – myšlenka zapojit uživatele, v tomto případě samotné občany, do řešení problémů, je moderní a hlavně efektivní. Když budeme sami pomáhat svojí radnici, nakonec na tom navíc ušetříme. A možná že když bude na ulicích čisto, bude i těm čuňatům mezi námi hloupější dělat si z nich chlívek.

Míša Bezvodová, obyvalteka Prahy 3 a autorka pro L3